Aktualności

csm_Za_zelazna_kurtyna_5d763695c3

Magazyn Literacki „Książki” po raz dwunasty przyznał doroczne nagrody dla najlepszych tytułów. W kategorii Literatura faktu za najwybitniejszą książkę 2013 roku uznano „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” Anne Applebaum.

To kolejna, po „Gułagu”, książka znakomitej amerykańskiej dziennikarki i badaczki historii Europy Wschodniej, z ogromnym uznaniem przyjęta zarówno w Ameryce jak w Europie. Wydana w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku, nominowana była do National Book Award i PEN/Faulkner Award, natomiast w Kanadzie Anne Applebaum wyróżniono najwyższą na świecie nagrodą pieniężną dla książki historycznej, Cundill Prize.

Wydanie „Za żelazną kurtyną” w Polsce jesienią 2013 roku spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że książka poświęcona jest jednemu z najczarniejszych okresów w historii Polski – latom stalinizmu. Anne Applebaum na przykładzie trzech krajów – Polski, Węgier i Niemiec – opisuje w niej kolejne etapy zniewolenia krajów Europy Środkowej przez ludzi Stalina. W grudniu książka uplasowała się na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się tytułów na portalu Ksiazki.pl.