Aktualności

kopinska_02

Po raz pierwszy prestiżową nagrodę European Press Prize, zwaną „europejskim Pulitzerem” zdobyła Polka – Justyna Kopińska z Dużego Formatu.

W jury między innymi Juan Luis Cebrián, założyciel El Pais, Sylvie Kauffmann, do 2011 naczelna francuskiego Le Monde, oraz Sir Harold Evans, jeden z najsłynniejszych brytyjskich redaktorów. W konkursie brało udział ponad pięćset prac z różnych krajów. Kopińska zwyciężyła w konkurencji między innymi z Paulem Raymondem z The Guardian i Jonathanem Stockiem z Der Spiegel.

Jury poskreślało „mistrzostwo w użyciu słowa” oraz uniwersalność tekstu „Oddział, chorych ze strachu”, który „jest gotowym scenariuszem filmowym”. Reportaż opisuje system okrutnych kar na oddziale dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, które według personelu i pacjentów miała stosować ordynator Anna M.Kary zostały potwierdzone przez liczne kontrole. Po pięciu latach prokuratorskiego śledztwa ordynator nadal pracowała jako psychiatra oraz biegła sądowa w tym samym okręgu, w którym miała już postawione zarzuty o znęcanie nad dziećmi.

Reportaż znajduje się w książce „Polska odwraca oczy” wydanej w marcu tego roku przez wydawnictwo „Świat Książki”. To zbiór opowieści o kilku z najważniejszych spraw karnych ostatnich lat.

Justyna Kopińska to laureatka Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International za obronę praw człowieka. Oraz najczęściej nagradzana dziennikarka 2015 roku –za teksty o indolencji wymiaru sprawiedliwości zdobyła Grand Press, nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Newsweek im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.