Aktualności

Badz_mi_nozem_OK_mala_02

„Jego dzieła zestawiane są przez krytyków z arcydziełami literatury światowej. Dawid Grosman to pisarz ważny, choć w Polsce słabiej znany.” – przypomina Izabela Osiadacz i pisze znakomity szkic o twórczości wielkiego izraelskiego prozaika. Polecamy.

Tekst na portalu Xiegarnia.pl ukazał się z okazji premiery w Polsce powieści Grosmana „Bądź mi nożem”. Przypomnijmy, że z tej okazji Dawid Grosman przyjedzie do Polski, by spotkać się z czytelnikami w Warszawie i we Wrocławiu. Szczegóły tutaj.

„Grosman niejednokrotnie eksperymentował z formą powieści realistycznej. Jego książki to manifest kryzysu mimesis, zmaganie się z ograniczeniami języka i materii artystycznej. To proza najwyższej próby – łamiąca schematy, przekraczająca granice gatunkowe, wymykająca się przyporządkowaniu, a przy tym podejmująca najtrudniejsze tematy, także te polityczne.” – pisze autorka artykułu i nie kryje podziwu dla powieści „Bądź mi nożem”: „Grosman opowiada o rzadkim i pechowym rodzaju miłości – romansie na odległość, bez dotyku i obecności, jedynie poprzez słowa. (…) Powieść Grosmana ma w sobie tyle samo piękna, co cierpienia i bólu. „Bądź mi nożem” stawia pytanie o intymność, granice szczerości oraz iluzoryczność literackiego języka. Sztuką izraelskiego pisarza jest to, że na sam koniec słowa stają się ciałem.”.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.