Aktualności

csm_Kadare_Wypadek_02_bbab467b3e

Powieść „Wypadek” Ismaila Kadarego znalazła się w finałowej siódemce tytułów nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Najsławniejszy pisarz albański już po raz drugi trafia do finału tej prestiżowej nagrody.

Ismail Kadare to bez wątpienia pisarz światowej sławy. Od co najmniej kilku lat jego nazwisko wymienia się wśród najmocniejszych kandydatur do Literackiej Nagrody Nobla. Kadare jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Księcia Asturii oraz Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2011 roku jego powieść „Ślepy ferman” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Czy tym razem wrocławskie jury doceni wyjątkową twórczość Kadarego, dowiemy się 18 października.

Obecnie powieści Ismaila Kadarego ukazują się w Polsce nakładem Świata Książki; ostatnio to właśnie „Wypadek” oraz znakomita „Kolacja dla wroga”.

Wszystkim zainteresowanym twórczością i osobą pisarza polecamy wywiad, którego Ismail Kadare udzielił niedawno radiowej „Trójce”( audycji posłuchać można tutaj).

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Nagroda przyznawana jest corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. W tym roku Jury nominowało 14 książek, wyłonionych z 51 zgłoszonych. Siedem tytułów zakwalifikowano do finału.