Aktualności

caly czas na swiecie.indd

Od jutra na antenie Programu 2 Polskiego Radia Andrzej Blumenfeld czyta jedno z opowiadań zbioru „Mnóstwo czasu” E.L. Doctorowa.

„Ludzie powiedzą, że odszedłem od żony, i chyba w gruncie rzeczy to prawda, ale gdzie w tym był zamysł? Nie miałem zamiaru jej porzucać.” – tak zaczyna się opowiadanie „Wakefiled” ze zbioru „Mnóstwo czasu” E.L. Doctorowa, jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, autora „Księgi Daniela” i „Ragtime’u”.

Pewien mężczyzna po kolejnym zwykłym dniu pracy porzuca żywot przedstawiciela wyższej klasy średniej i zmienia się w kloszarda. W innym opowiadaniu tego kapitalnego zbioru, pełnego napięcia, tajemnic i dociekań moralnych, absolwent college’u z kaprysu podejmuje pracę na zmywaku, po czym wikła się w aferę kryminalną, poślubiwszy piękną imigrantkę w zamian za korzystną ofertę pieniężną. W innym opowiadaniu
mechanik samochodowy tworzy sektę religijną, której członkowie poddawani są „praniu mózgu”, a w jeszcze innym pewien mieszczuch wybiera się na poranną przebieżkę i dochodzi do wniosku, że metropolia, którą znał od urodzenia, zmieniła się w całkiem inne miasto…

Zbiór „Mnóstwo czasu” ukazał się nakładem Świata Książki pod koniec ubiegłego roku. Wybranego opowiadania słuchać można w odcinkach codziennie w audycji „To się czyta” na antenie „Dwójki” o godz. 9.30. Oraz w Internecie.