Aktualności

90091208 podroze bowles.indd

„Co w tym pisarzu działało jak magnes, który przyciągał do jego domu w Tangerze Capote’a, bitników, Rolling Stonesów?” – pyta w Gazecie Wyborczej Marcin Sendecki z okazji premiery tomu pism Paula Bowlesa „Podróże”.

W recenzji „Podróży. Pism zebranych 1950-1993” – pierwszej książki w autorskiej serii z twórczością Paula Bowlesa – czytamy: „Myślimy „Tanger”, mówimy „Bowles”. Pisma podróżne autora „Pod osłoną nieba” przenoszą nas jednak nie tylko do Tangeru, z którym zrosły się nazwiska Jane i Paula Bowlesów, do których pielgrzymowali Tennessee Williams, Capote, bitnicy, Rolling Stonesi i Bóg wie kto jeszcze. Sam indeks nazwisk związanych z dziejami (nie tylko tangerskimi, choć spędził tam lat w sumie kilkadziesiąt) długowiecznego (1910-99) amerykańskiego kompozytora i pisarza stanowić może małą encyklopedię XX-wiecznej kultury. (…)

Teksty Bowlesa są zwykle krótkie i najczęściej pisane na zamówienie popularnych magazynów (głównie „Holiday”, dokąd pisywali także Hemingway i Steinbeck), a zatem w pewnym sensie użytkowe. Jego samego najbardziej interesowały pustynia i dżungla (pustyni właśnie poświęcony jest klasyczny tekst „Chrzest samotności”). Czytającej publiczności ciekawej egzotyki zdawał jednak relację także z wielu innych fragmentów rzeczywistości, której doświadczał. Z uwagi na charakter tych tekstów, a pewnie i charakter samego Bowlesa, nie ma w nich ckliwego poczucia misji i tropienia – prawdziwych czy wyimaginowanych – nieszczęść odwiedzanych ludów. (…)

Zdystansowany, precyzyjny styl Bowlesa, co rusz oferujący świetne opisy otoczenia lub zabójczy sarkazm komentarza, idealnie pasuje do takiego nastawienia. Nic zdaje się Bowlesa nie dziwić, a powziąwszy jakąś wiedzę o okolicy, w której bawi, stara się precyzyjnie podzielić nią z czytelnikiem. (…)

Warto jednak zauważyć – nie bez pewnego wzruszenia – iż Bowles, niejako wbrew własnemu credo, dokonuje czasem zwięzłej syntezy, ba, porywa się na swego rodzaju proroctwa. Nietrudno też dostrzec, że mają one charakter zwykle dość katastroficzny.”  

Zbiór tekstów podróżniczych Paula Bowlesa to pierwszy tytuł w serii z twórczością tego fascynującego amerykańskiego pisarza, kompozytora i podróżnika.