Aktualności

csm_9101_99905689101_01_c231de52a8

To obraz pogodnego człowieka, który zaczyna gnuśnieć, wycofywać się z życia. Chciałam pokazać prawdę, że starość bywa trudna, szczególnie, jeśli przez całe życie żyje się na sto procent – mówi o biografii ojca Urszula Chincz, córka Andrzeja Turskiego.

NEWSWEEK: Jak zapamiętałaś 31 grudnia 2013 roku?

URSZULA CHINCZ: Dostałam telefon, że ojciec nie żyje. Włączyłam telewizor, a tam, we wszystkich stacjach informacyjnych wiadomość o śmierci Andrzeja Turskiego. Nie byłam w stanie przestać oglądać. Ryczałam jak bóbr, ale dopiero wtedy uświadomiłam sobie, kim zawodowo był mój ojciec. Dla mnie to był tata – kawa, jajecznica, rower, zabawa z  wnukiem, wspólne wakacje, ryby… Nie miałam świadomości, kim Andrzej Turski był dla wielu młodych dziennikarzy i dla największych dziennikarskich nazwisk.

NEWSWEEK: Zaskoczyło mnie, że książka nie jest laurką.

URSZULA CHINCZ: To obraz pogodnego człowieka, który zaczyna gnuśnieć, wycofywać się z życia. Chciałam pokazać prawdę, że starość bywa trudna, szczególnie, jeśli przez całe życie żyje się na sto procent. W tym sensie to smutna książka.

Miałam straszne pretensje do wydawcy „Panoramy”, że w takim stanie wpuścił ojca na antenę, ale z drugiej strony wiem, jak trudno było się mu przeciwstawić. Nie było odważnego, by powiedzieć mu „panie Andrzeju, nie dzisiaj“. Trochę  mi żal, że ta piękna kariera ma takie smutne zakończenie.

NEWSWEEK: O jego temperamencie krążyły legendy. Kultura dyskusji nie wykluczała wybuchów wściekłości.

URSZULA CHINCZ: Trudno go było wyprowadzić z równowagi, ale jak już wybuchał, to z niezwykłą siłą. Gdy wpadał w furię, krzyczał… Krótko i intensywnie. Najpierw bolało, a po chwili  oczyszczało atmosferę. Ojciec szybko zapominał i od razu dawał nowy kredyt zaufania.

Cały wywiad z Urszulą Chincz przeczytacie TUTAJ

7 Dni. Świat Andrzeja Turskiego to biografia Andrzeja Turskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autorstwa córki Urszuli Chińcz i reporterki Panoramy Anny Morawskiej. W książce zawarte są także wspomnienia i wypowiedzi o Turskim jego kolegów i najbliższych współpracowników.