Aktualności

csm_Ocalenie_Atlantydy_02_b1a6c65f28

Powracającą na scenę literacką autorkę nagrodzono w kategorii Proza za powieść „Ocalenie Atlantydy”. To kolejna prestiżowa nagroda, po szczecińskiej Nagrodzie Gryfia, którą Zyta Orszyn otrzymała za swą nową książkę.

Powieść Zyty Oryszyn urzeka zarazem fabułą o powojennych losach przesiedleńców z utraconego Wschodu na tzw. Ziemie Odzyskane, historią pełną zwrotów, przesileń, meandrów, przesyconą lekiem i urazami, jak i samym sposobem opowiadania. Zamiast monumentalnej sagi – szereg przybliżeń, w miejsce zwartej konstrukcji – wiele punktów widzenia i błyski stylu. Powieść nawiązuje do tradycji, a zarazem bardzo współcześnie wyrzeka się wielkiej narracji  na rzecz tego, co możliwe – historii widzianej poprzez ludzką osobność.” – czytamy w komentarzu prof. Piotra Śliwińskiego, przewodniczącego Kapituły Nagrody Gdynia.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, w kategoriach Poezja, Proza i Esej.