Aktualności

csm_Skrwawione_ziemie_2591d7845d

Wybitny amerykański historyk Timothy Snyder odebrał dziś Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną wydaną w Polsce w ubiegłym roku. Jury nagrodziło go za „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”.

Tematem „Skrwawionych ziem” jest sowieckie i nazistowskie ludobójstwo dokonane w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1933-1945. Bohaterami książki Snydera w istocie jest 14 mln ludzi, którzy zginęli wówczas w tej części świata. Nagrodzona książka to imponujące osiągnięcie zarówno ze względu na rozmach założenia jak dar syntezy w opisaniu złożonej historii Europy Środkowej.  

Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego przyznawana jest corocznie, jej fundatorami jest Narodowe Centrum Kultury i Agora S.A. W czwartej już edycji konkursu jury pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza spośród ponad 70 propozycji wybrało 10 książek nominowanych do nagrody. Uroczystość ogłoszenia i wręczenia nagrody odbyła się w Bibliotece Narodowej, w Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie przechowywane jest archiwum Kazimierza Moczarskiego. Wywiad z autorem „Skrwawionych ziem” w Gazecie Wyborczej.