Aktualności

Kadare_Wypadek

Od lat wymieniany wśród faworytów do Nagrody Nobla Ismail Kadare udzielił obszernego wywiadu radiowej „Trójce”. Rozmowa na antenie we czwartek 19 czerwca o godz. 21.05.

Ismail Kadare jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2005 roku i Nagrody Księcia Asturii w roku 2009. Od kilku lat nazwisko wielkiego Albańczyka figuruje w czołówce rankingów noblowskich. W jego dziełach zwraca uwagę zainteresowanie historią i mitologią, doświadczenie totalitaryzmu i psychologiczna dociekliwość. Najnowsze powieści Ismaila Kadarego ukazały się nakładem Świata Książki: „Wypadek” i „Kolacja dla wroga” zebrały znakomite recenzje.

Pisarz zgodził się udzielić wywiadu Michałowi Nogasiowi z radiowej „Trójki”. Mówił m.in. „Tyran boi się sławy twórcy, siły jego oddziaływania, tego, że w innych warunkach twórca może go ukarać. Uznanie świata zachodniego dla mojej pracy przyszło bardzo wcześnie, byłem dość młodym człowiekiem. Paradoksalnie dzięki temu czułem się chroniony, bezpieczny. Hodża w jakimś sensie bał się mnie. Ale także – wykorzystywał. To był wentyl. Pozwalał mi wyjeżdżać z Albanii, a potem mógł powiedzieć: „Proszę bardzo mamy znanego pisarza i nie zamykamy przed nim świata. Nie zabraniamy Wam go cenić i z nim rozmawiać”. Myślę, że właśnie dlatego uniknąłem z jego strony bezpośredniego, ostrego ataku. Zresztą, wiem, że wielu Albańczyków, zwolenników systemu, mówiło wówczas: „Kadare zasługuje na karę, ale – niestety – chroni go sam Hodża!” I to, choć to przewrotne, było prawdą, potwierdzam.”

Całej rozmowy z Ismailem Kadare można posłuchać na antenie Programu 3 PR w audycji „Klub Trójki” oraz w internecie. Zapraszamy!