Aktualności

csm_Kadare_Wypadek_02_bbab467b3e

Powieść „Wypadek” Ismaila Kadarego znalazła się wśród książek nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2011 roku powieść „Ślepy ferman” wybitnego albańskiego pisarza znalazła się w finale tej prestiżowej nagrody.

Ismail Kadare, światowej sławy pisarz albański, laureat wielu prestiżowych literackich wyróżnień, m.in. Nagrody Księcia Asturii oraz Międzynarodowej Nagrody Bookera, od kilku lat wymieniany jest wśród faworytów do Nagrody Nobla. Obecnie jego książki ukazują się w Polsce nakładem Świata Książki; ostatnio to powieści „Wypadek” oraz „Kolacja dla wroga”.

Wszystkim zainteresowanym twórczością i osobą pisarza polecamy wywiad, którego Ismail Kadare udzielił niedawno radiowej „Trójce”( audycji posłuchać można tutaj).

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Nagroda przyznawana jest corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. W tym roku Jury nominowało 14 książek, wyłonionych z 51 zgłoszonych. Siedem tytułów zakwalifikowanych do finału poznamy na początku września.