Aktualności

prlmodny

Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki wybrał się na promocję książki „Modny PRL” napisanej przez Dorotę Williams i Grzegorza Sołtysiaka.

Jak PRL wspominają: Monika Olejnik, Karolina Korwin Piotrkowska, Anna Puślecka, Rafał Królikowski, Bogna Sworowska, Teresa Rosati, Rafał Olbiński i Piotr Kraśko? A Wy, jak wspominacie te czasy?


Zobaczcie pod tym linkiem!

Książka Doroty Williams, znanej stylistki i kostiumografki, oraz historyka Grzegorza Sołtysiaka jest wyprawą w świat mody PRL-u.

Mody rozumianej nie tylko jako sposób ubierania się, ale także styl życia. To opowieść o ludziach, miejscach i przedmiotach, które w różnych dekadach PRL-u były modne, dodawały blasku szarej rzeczywistości i wyznaczały status społeczny. Autorzy piszą nie tylko o ikonach mody, słynnych modelkach czy projektantach, ale także o kultowych przedmiotach: okularach Zbyszka Cybulskiego, lambretcie Krzysztofa Komedy czy rakiecie tenisowej Wojciecha Fibaka, wspominają też modne miejsca – kawiarnie i kluby jazzowe.

Modny PRL to przede wszystkim książka o tęsknocie za normalnym światem, który często uosabiała puszka coca – coli czy guma do żucia kupiona w Pewexie.W książce wypowiadają się m.in. ikona świata mody Barbara Hulanicki oraz jeden z najsłynniejszych polskich malarzy Rafał Olbiński.