Aktualności

Wilk_z_Wall_Street_PLAKAT

Nowy film Martina Scorsese został oparty na prawdziwej historii Jordana Belforta spisanej w książkach „Wilk z Wall Street” i „Polowanie na Wilka z Wall Street”. Pierwsza część przebojowej autobiografii Belforta już za kilka dni w księgarniach! Druga część będzie miała premierę wiosną 2014 roku.

Tytułowy „Wilk z Wall Street” to sam Jordan Belfort, w filmie zagrał go Leonardo DiCaprio. Przebojowy makler z Wall Street był w latach 90. ubiegłego wieku jednym z najbardziej znanych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Za dnia zarabiał tysiące dolarów na minutę. Nocą wydawał je równie błyskawicznie na narkotyki, seks i zagraniczne podróże. Prowadząc interesy na krawędzi prawa bądź je łamiąc, zwrócił na siebie uwagę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, lecz nawet wtedy nie zrezygnował z hulaszczego trybu życia. W ten sposób rozpoczęła się emocjonująca gra w kotka i myszkę z FBI oraz instytucjami nadzorującymi nowojorską Wall Street. Ostatecznie Belfort poszedł na współpracę z FBI, wsypując przy okazji innych malwersantów z Wall Street, dzięki czemu spędził w więzieniu jedynie 22 miesiące. To właśnie za kratkami przyszedł mu do głowy pomysł spisania wspomnień.

Pierwsza część autobiografii Belforta zatytułowana jest „Wilk z Wall Street”. Druga, która w Polsce ukaże się wiosną 2014 roku, nosi tytuł „Polowanie na Wilka z Wall Street” i opowiada jak desperacko Belfort próbował uniknąć kary za swe oszustwa i jak wyglądało jego życie po wyroku. Scenariusz filmu Martina Scorsese oparty jest na obydwu częściach tej pasjonującej autobiografii.

„Wilk z Wall Street” Martina Scorsese to „brawurowa satyra na subkulturę łatwego pieniądza i oszalały konsumpcjonizm” – czytamy w recenzji w Gazecie Wyborczej. Natomiast recenzent tygodnika „Polityka” stwierdza: „Po tak celnym zdiagnozowaniu cynizmu elit finansowych liczba Oscarów na koncie reżysera powinna znacząco wzrosnąć”.