Agata Passent felietonistka i dziennikarka  wraz z wybranymi przez siebie ekspertami z zakresu literatury, kultury i historii uczuć wprowadza w treść słynnych, czasem nieco zapomnianych powieści XIX i XX wieku. Czasy się zmieniają, ale dylematy moralne bohaterów i bohaterek, lęki, namiętności i ambicje pozostają niepokojąco aktualne! Czy tzw. kanon literacki nadal zobowiązuje. Dlaczego niektóre powieści wypada znać, by się dogadać wszędzie na świecie.

Jak przekonuje Agata Passent: uwielbiam rozmawiać z ludźmi, uczyć się, kocham ludzi z poczuciem humoru. Większość książek, o których rozmawiam w podcaście, czytałam dość dawno i z rozkoszą wrócę do nich, ponieważ są wciąż aktualne. To “evergreeny” i książki nadające się na prezent. Dla siebie, dzieci, wnuków, albo jako piękny podarunek do zabrania na pierwszą randkę.

Wśród omawianych „szlagierów” literatury światowej, znalazły się takie tytuły jak: Portret Doriana Graya, Targowisko próżności, Emilka ze srebrnego nowiu, Czuła jest noc i Pani Bovary.

Targowisko próżności – miłość czy pieniądze?

Gościnią odcinka jest Hanna Bakuła – pisarka, malarka, kostiumografka i scenografka, która pomoże odpowiedzieć na takie nurtujące pytania jak: Co to jest to całe vanity fair? Czym różni się epoka wiktoriańska od gregoriańskiej? Czy nadal ważne jest, by „dobrze wyjść za mąż”? Młoda żonka i stetryczały małżonek, czy to się dobrze skończy? Czy jeśli Becky znajdzie bogatego kandydata, to dalej pójdzie jej jak z płatka? Czy może to jedynie zabawna powieść z twistem kryminalnym, satyra na maniery i społeczną hierarchię w czasach Imperium Brytyjskiego?

Emilka ze Srebrnego Nowiu – siła nastolatki

Wielka powieść o dojrzewaniu. Bycie nastolatką nie jest łatwe dla nikogo, a szczególnie, gdy umiera nam ukochany ojciec. O nastolatkach w literaturze, o kobietach wychowanych bez taty, o zimnych ciotkach i ucieczce w świat wyobraźni, bo inaczej nie da się wytrzymać z dorosłym. O sile nastolatki z Agatą Passent rozmawia poetka i pisarka, Justyna Bargielska.

Portret Doriana Graya – chłopcy w kwiatach

Joanna Piechura, tłumaczka, krytyczka literacka o powieści “Portret Doriana Graya”, pomaga rozwikłać wiele nurtujących wątpliwości, takich jak: Czy tylko płytkie umysły nie sądzą z wyglądu? Narcyz w dobie selfiaczków? Homo hetero czy bi? Czy chłopcy w kwiatach nam się podobają?

Podcast można posłuchać na kanale YouTube wydawnictwa Świat Książki: https://www.youtube.com/playlist?list=PLMj937DSYgtZKNa2NhWV1qU3SbqWtKtS3

na Spotify: https://open.spotify.com/show/6FN5etA1kvd4VliY6ip9I4

oraz podcasts Apple https://podcasts.apple.com/pl/podcast/w-30-minut-dooko%C5%82a-klasyki-literatury/id1707209857

Zapraszamy do słuchania!