Blog

csm_radio_4b6bd74d64

„W powieści Jakuba Żulczyka „Radio Armageddon” czwórka nastolatków zakłada „Radio Armageddon”. Organizację terrorystyczną? Nie, zespół rockowy. Ale chca być terrorystami życia, terrorystami namacalności.”

„Ale najważniejsze są dialogi. Mocne, niegrzeczne, ale jak się tak dobrze nad tym zastanowić, każdy z nas coś takiego kiedyś wypowiedział, a przynajmniej pomyślał.”

Tej powieści nie można przeoczyć: to nasz czas i nasz świat.

Tytułowy zespół Radio Armageddon, założony przez czworo znajomych, ma być wyrazem odmienności, a równocześnie pełnego furii buntu przeciwko spłyconej i wszędobylskiej rzeczywistości. Sprawy komplikują się, kiedy w niewiadomych okolicznościach ginie jego lider, Cyprian, a sama rzeczywistość okazuje się całkowicie ometkowana, niepodatna na gniew ani idealizm, za to w każdej sferze bezlitośnie rządzona przez znacznie potężniejsze mechanizmy sprzedaży i kupna.

Współczesny świat, pokazany przez Jakuba Żulczyka, staje się wściekłym i równocześnie bezradnym krzykiem pokolenia urodzonego po 1989 roku, dla którego dobra konsumpcyjne i odniesienia historyczne nie odgrywają już znaczącej roli (Wszystko już było, więc skoro mamy wszystko, nie mamy nic – jak cynicznie stwierdza jeden z bohaterów), natomiast świadomość nieustającego podlegania formatowaniu przez media, slogany reklamowe, wolnorynkową pseudoideologię okazuje się niezmiernie dotkliwa.

Jakub Żulczyk (1983 r.) – pisarz, felietonista, scenarzysta. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie.  Zadebiutował w 2006 r., w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża, powieścią młodzieżowo-romantyczną „Zrób mi jakąś krzywdę”. Autor powieści „Instytut” (2010), dwóch części fantastyczno-przygodowego cyklu o Tytusie Grójeckim, „Zmorojewo” i „Świątynia” oraz bestsellerowego „Ślepnąc od świateł”, felietonów i artykułów (m.in. do „Wprost”, „Dziennika”, „Playboya”, „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego”), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a także książeczki dla dzieci „Zdarzenie nad strumykiem”. Stypendysta programu Willa Decjusza, zwycięzca międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.