Aktualności

csm_frassati_84eac332a5

Wraz z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie z Krystyną Kalinowską i Jackiem Moskwą.

Spotkanie odbędzie się 26 stycznia (wtorek) 2016 roku o godz. 18.00 w wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178 A.

O książce „Frassati Gawrońscy. Włosko-polski romans”:

24 stycznia 1925 roku w Turynie miał miejsce ślub Luciany Frassati, córki Alfreda, włoskiego polityka i założyciela dziennika „La Stampa”, z polskim arystokratą i dyplomatą Janem Gawrońskim. Niemal 90 lat później, 6 września 2014 roku w rezydencji książąt Salviati w Migliarino koło Pizy odbyły się zbiorowe urodziny sześciorga dzieci Luciany i Jana. Córki – Helena (Nella),  Wanda, Giovanna i Maria Grazia oraz synowie – Alfred (Alf) oraz  Jan (Jaś), obliczyli, że wspólnie liczą sobie 500 lat.

Historia rodziców i dzieci układa się w fascynującą sagę rodzinną, która obejmuje trzy czwarte XX stulecia i sporą już część wieku XXI, a dzieje się w Polsce i we Włoszech, w Turcji i zagrożonej przez hitlerowców Austrii, w okupowanej Warszawie i stolicach powojennego Zachodu, w Moskwie i Wilnie za czasów ZSRR,  w Watykanie – i w wielu innych miejscach. Jej bohaterowie spotykają Einsteina i Toscaniniego, Hitlera i Mussoliniego, koronowane głowy i – wielokrotnie – Jana Pawła II. Autorzy tej zbiorowej biografii wykorzystali liczne dokumenty i wspomnienia, a także relacje rodzeństwa Gawrońskich, z których każde jest na swój sposób postacią ciekawą i wybitną.