Blog

csm_safa_44b2db7a00

Co 11 sekund gdzieś na świecie jedna mała dziewczynka zostaje obrzezana. Problem ten dotyczy nie tylko Afryki, ale także Azji, a nawet Europy!

Już 20 maja trafi do księgarń książka „Safa” Waris Dirie, autorki bestselleru „Kwiat Pustyni”. Dirie od lat walczy z nieludzkim procederem obrzezania kobiet, a w najnowszej książce opisuje historię Safy – niezwykłej dziewczynki ze slamsów w Dżibuti, która zainspirowała fundację do rozpoczęcia projektu Ocal mały Kwiat Pustyni.

Obejrzyjcie materiał Dzień Dobry TVN i zobaczcie, kto w Polsce zaangażował się w tę kampanię. Wy też możecie pomóc! Szczegóły już wkrótce ‪#‎ocalmalykwiatpustyni‬

Materiał Dzień Dobry TVN znajdziecie TUTAJ

Safa. Nie okaleczajcie mnie autorstwa Waris Dirie ukaże się nakładem naszego wydawnictwa 20 maja.

Mała Safa pochodzi ze skrajnie biednej rodziny w Dżibuti. Wychowana w slumsie, została wybrana do roli małej Waris Dirie w ekranizacji światowego bestselleru Kwiat pustyni.

Dramatyczna scena brutalnego obrzezania dziewczynki doprowadza do łez ludzi w kinach na całym świecie. Ale tak naprawdę Safa nie została obrzezana. Waris Dirie jest więc tym bardziej przerażona, gdy dowiaduje się, że dziewczynka wkrótce ma być okaleczona. I robi wszystko, by uchronić ją przed straszliwym losem.  Gdy Waris Dirie pierwszy raz spotyka małą Safę ze slumsu w Dżibuti, powracają bolesne wspomnienia z jej  własnego dzieciństwa. Ale czuje też ulgę: dziewczynka, która ma zagrać w ekranizacji jej historii, Kwiecie pustyni, jest jeszcze nietknięta. Tym większe jest przerażenie Waris, gdy dowiaduje się, że rodzice dziewczynki honorarium za jej udział w filmie chcą przeznaczyć właśnie na obrzezanie córki. Dla Waris to oczywiste: trzeba dziewczynkę za wszelką cenę uchronić przed okaleczeniem. Zawiera z rodzicami umowę: jej fundacja Kwiat Pustyni zadba o to, by Safa otrzymała wykształcenie i będzie wspierać jej bardzo biedną rodzinę aż do uzyskania przez dziewczynkę pełnoletniości.

Cztery lata po ukończeniu pracy nad filmem Waris odwiedza Safę i jej rodzinę w Dżibuti i stwierdza, że mimo umowy Safie nadal grozi poważne niebezpieczeństwo. Po licznych bojach z jej rodziną i wielu perypetiach w Dżibuti i Europie Waris i jej zespół znajdują sposób, by uratować nie tylko Safę, lecz także tysiące innych niewinnych afrykańskich dziewczynek.