Tematem środowej audycji „Rozmowy po zmroku” w Programie 2 Polskiego Radia była Lena Muchina i jej dziennik z czasów oblężenia Leningradu – jedno z najbardziej poruszających świadectw z czasów II wojny światowej.
Odnaleziony niedawno w archiwum petersburskim dziennik Leny Muchinej to wstrząsające świadectwo cierpień i zagłady ludności cywilnej Leningradu skazanej na powolną śmierć głodową. Zachodni recenzenci porównują ten dokument do słynnego diariusza Anny Frank. „Dziennik czasu blokady. Zapiski nastolatki z oblężonego Leningradu” Leny Muchinej ukazał się w przekładzie prof. Alicji Wołodźko-Butkiewicz, dyrektor Instytutu Rusycystyki UW, która była gościem w audycji „Rozmowy po zmroku”.
O tym, jak doszło do odcięcia Leningradu od połączeń lądowych, opowiadał drugi gość audycji, prof. Henryk Stańczyk, historyk wojskowości i bezpieczeństwa oraz historii najnowszej ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. – W Leningradzie przed wojną mieszkało dwa i pół miliona ludzi. Z tego w czasie 900 dni oblężenia zmarło około 800-900 tysięcy ludzi. Ponad 700 tysięcy mieszkańców ewakuowano – mówił. Audycję prowadziła Hanna Maria Giza. Audycji można posłuchać tutaj.