49,90 

Auschwitz. Historia miasta i obozu

Autor

,

Tłumaczenie

Piotr Chojnacki

Typ okładki

twarda

Wymiary

170×245

EAN

9788381395809

Liczba stron

464

Data wydania

2020-09-16

Podziel się

Celem tej książki jest odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego to właśnie w Oświęcimiu umieszczono obóz koncentracyjny, miejsce zastraszania i więzienia Polaków, oraz dlaczego obóz ten stał się miejscem zagłady Żydów.

Weszliśmy na teren z drutami kolczastymi po obu stronach. Szliśmy drogą gęsto obstawioną przez posterunki. Ciągle szliśmy, poganiani. Usłyszeliśmy: „Idziecie do miejsca, gdzie się wykąpiecie, zmienicie ubrania i tam wam powiedzą, co dalej””. Szliśmy, a za ogrodzeniem z drutu wznosiły się stosy kamieni i gałęzi, a gałęzie sosnowe i kamienie płonęły, powoli płonęły. Przechodziliśmy obok, a strażnicy wrzeszczeli „Lauf! Lauf!” Słyszałem płacz dziecka. Płakało gdzieś daleko, a ja nie mogłem przystanąć i się obejrzeć. Szliśmy, unosił się smród, straszny smród. Wiedziałem, że rzeczy w ogniu się ruszają, to były dzieci w płomieniach.

To z pewnością najlepsza historia miasta i obozu.

„Booklist”

Auschwitz nie jest suchym studium naukowym. To żywo napisana i znakomicie zilustrowana opowieść o celowym stworzeniu piekła na ziemi.

„The Guardian”

Książka przedstawia rezultaty dociekliwych badań i rzeczowo podważa większość powszechnej wiedzy o „ostatecznym rozwiązaniu” […]. Każdy zainteresowany nazistowskim ludobójstwem musi ją przeczytać.

„Jewish Chronicle”

Debórah Dwork – Rose Professor of Holocaust History, założycielka i dyrektor Strassler Center for Holocaust and Genocide Studies na Clark University. Autorka wielu nagrodzonych książek, w tym klasycznej już pracy Children with a Star (Dzieci z gwiazdą, 1991).

Robert Jan van Pelt – wykładowca historii kultury w School of Architecture na University of Waterloo. Jego książka The Case for Auschwitz (Sprawa o Auschwitz) opowiada o procesie, w którym występował jako ekspert przeciwko Davidowi Irvingowi. Dwork i van Pelt współpracowali też przy Holocaust: A History (Holocaust: Historia, 2002).

Książka otrzymała National Jewish Book Award i Spiro Kostom Award; na jej podstawie zrealizowano film dokumentalny BBC Blueprints of Genocide.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Auschwitz. Historia miasta i obozu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *