Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją 1 października 2015 r. o godzinie 11:00 zapraszamy na konferencję rozpoczynającą kampanię „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, która odbędzie się na Uniwersytecie SWPS.
Organizatorami inicjatywy są: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Wstęp wolny. Link do wydarzenia.
Celem kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje ok. półtora miliona. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów i walce ze stygmatyzacją osób chorych. Ambasadorami kampanii są osoby, które doświadczyły depresji, m.in. Andrzej Bober – dziennikarz, Tomasz Jastrun – pisarz, Joanna Racewicz – dziennikarka TVP, prezenterka „Panoramy” w TVP2, prowadząca program „Po przecinku” w TVP INFO, Kamil Sipowiczowi – historyk filozofii, poeta, autor książek, rzeźbiarz, malarz, dziennikarz, Piotr Zelt – aktor.
Na konferencji będzie można zakupić książkę Anny Morawskiej „Twarze depresji”, sprzedaż będzie prowadziła księgarnia Psyche.
30 września do księgarń trafi książka Anny Morawskiej – „Twarze depresji„, prezentujemy opis książki:
Depresja nie jest wymysłem gwiazd z pierwszych stron gazet. To choroba, która może dotknąć każdego. Depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie, choć cierpi na nią co dziesiąty Polak. Bohaterowie książki Twarze depresji przełamali lęk i opowiedzieli o nierównej walce z najtrudniejszym przeciwnikiem w swoim życiu. Rozmówcami Anny Morawskiej są m.in.: Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Kamil Sipowicz, a także ludzie, którzy nie są osobami publicznymi, a zdecydowali się opowiedzieć o swoim „czarnym psie”, jak nazwał depresję Winston Churchill. Choroba towarzyszy im na każdym kroku i trzeba ją „oswoić”, czyli leczyć. Na pytanie: Jak robić to skutecznie? odpowiadają psychiatrzy i psychoterapeuci. Ewa Jastrun, żona Tomasza, zdradza, jak sobie radzi, kiedy mąż mówi, że nie ma już siły żyć, nie ma siły walczyć z kolejnym epizodem depresyjnym. W takim momencie chory nie powinien być sam. „Weź się w garść” to najgorsze, co może usłyszeć. On już jest „w garści”… depresji. Jeśli zdecyduje się na leczenie, chciałby odebrać od otoczenia komunikat: „Nie oceniam. Akceptuję”.
Anna Morawska to dziennikarka telewizyjna, reporterka w „Panoramie” TVP2, wcześniej w „Wiadomościach” TVP1. Autorka reportaży społecznych i interwencyjnych dla „Reportera Polskiego” TVP2. Nominowana do nagrody głównej XIX Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach. Nagradzana za przedstawianie w mediach problemów społecznych. Od 2013 roku prowadzi warsztaty telewizyjne na Uniwersytecie Warszawskim, którego jest absolwentką. Ukończyła również psychologię w SWPS w Warszawie. Jej pasją są podróże po świecie i poznawanie ludzi różnych kultur.