Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska.
Nie wolno ingerować w bieg wydarzeń, bo są zbyt złożone… A jeśli nie ma innego wyjścia, bo inaczej skończy się świat?
Wyobraźcie sobie, że w przeciwieństwie do nas, żyjących linearnie, czyli od urodzenia do śmierci, jest jeszcze na świecie grupa ludzi, którzy żyją wielokrotnie! Gdy kończą ziemskie bytowanie… zaczynają je od nowa, w tym samym czasie, choć w innych realiach. Mało tego, dzięki kontaktom najmłodszych z najstarszymi, utrzymują coś w rodzaju łańcucha, który pozwala na przepływ informacji z przyszłości wstecz i odwrotnie. Razem tworzą tajemnicze Bractwo Kronosa, rządzące się swymi prawami. Pierwsze i najważniejsze polega na tym, by zrozumieć, że mimo wszechwiedzy o tym, co się wydarzy, nie wolno ingerować w przyszłość, bo skomplikowany świat i tak pobiegnie swoim torem, a ingerencje mogą mieć nieobliczalne skutki…
Po świecie linearnych i wielokrotnych oprowadza nas Harry, nawet jak na członków Bractwa Kronosa wyjątkowy, bo obdarzony pamięcią absolutną. Urodzony w latach dwudziestych zeszłego stulecia, dotychczas żył kilkanaście razy. W swym kolejnym życiu staje przed największym zadaniem, jakie można sobie wyobrazić: wie, że świat ma się skończyć i tylko zmiana biegu wydarzeń może go uratować. Czy podejmie taką próbę? I co z niej wyniknie?
Nie, nie macie do czynienia z książką fantasy, nadającą się na serial pełen komputerowych efektów. Fantastyczny jest tylko punkt wyjścia tej pasjonującej i przebogatej powieści, łączącej wiele gatunków. „Pierwszych piętnaście żywotów…” to thriller historyczny, będący przede wszystkim panoramą dwudziestego wieku z jego najważniejszymi zdarzeniami od epidemii hiszpanki po koniec „zimnej wojny”, to majstersztyk szpiegowski – Harrego wciąż ściga niejaki Phearson, który dla dobra ludzkości chce od niego posiąść ważne informacje – kapitalna powieść społeczno-obyczajowa – nasz bohater, wychowany w bogatym domu w Anglii, w swych różnych wersjach odnajdzie się w wielu krajach i kulturach – wreszcie filozofująca rozprawka o sensie wiedzy, względności czasu, tajemnicy istnienia, religii i ludzkich uczuciach.
Inteligencja, pomysłowość i finezja tej książki jest niezmierzona! Opowieści o samym Bractwie Kronosa, z jego strukturą i dyscypliną, nie powstydziłby się Dan Brown, efektownie wplecione rozważania naukowe przywodzą na myśl Stanisława Lema, wspomnienia intryg w rodzinie Harry’ego z „pierwszego żywota” to obrazki rodem jak z najlepszej obyczajowej sagi. A słodkokwaśny ton i nieco czarnego humoru, z jakim opowiedziana jest pełna przygód całość (wiodąca nas od angielskiej wsi po egzotyczne Indie, z podróżą do komunistycznej Europy Wschodniej włącznie) pozwala rozkoszować się każdym rozdziałem bez względu na to, co lubimy czytać na co dzień.
Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta autorstwa Claire North już 6 maja w księgarniach!