27,90 

Tamtego życia już nie ma (e-book)

Wydanie: E-book
Autor

Formaty

epub, mobi

EAN

9788381392174

Data wydania

2019-01-16

Podziel się

Pierwsza książka o uchodźcach w Polsce!

Obcy, niebezpieczni, nieobliczalni. Zaleją Polskę, wysadzą się w powietrze. Stali się bohaterami nagłówków gazet i kipiących nienawiścią wpisów na forach internetowych. Każdy o nich mówił i każdy był na ich temat ekspertem. To ludzie, których trzeba się bać lub odwrotnie – należy im pomóc bez względu na konsekwencje. Zredukowani do grupy siedmiu tysięcy uchodźców, których polski rząd zobowiązał się przyjąć jesienią 2015 roku w Brukseli, są symbolem podzielonej Polski.

Ale oni byli tu wcześniej. Nie przedzierali się łodziami przez Morze Śródziemne i nie forsowali kolejnych granic na szlaku wiodącym do Niemiec i innych bogatych krajów Europy. Są niemedialni i na uboczu. Ubierają się w lumpeksach, robią zakupy w dyskontach, przekrzykują się w autobusach, pracują na budowach, stoją po zasiłki z pomocy społecznej i tłoczą się z tobołami na dworcach. Zgorzkniali, smutni, radośni, roszczeniowi, niespełnieni. Uciekli ze swojego kraju przed wojną, prześladowaniami lub ludzkim gniewem. Musieli wyjechać z dnia na dzień, zostawiając za sobą wszystko: dom, pracę, rodzinę i pozycję społeczną. Yasser oprowadzał po Syrii wycieczki, Ali służył w afgańskiej armii, Szirin walczyła w Iranie o prawa kobiet, B. pracowała jako tłumaczka dla amerykańskich wojsk w Iraku. Bez względu na to, jak długo są w Polsce, marzą o powrocie do domu. Bo tylko tam mogą być w pełni sobą.

Marta Zdzieborska (ur. 1986) – dziennikarka, reporterka

Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i warszawską redakcją „Gazety Wyborczej”. Publikowała też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce” i miesięczniku „Znak”. Pisała m.in. o uchodźcach z Donbasu, kryzysie migracyjnym w Europie, mołdawskiej aferze bankowej oraz syryjskich i irackich rodzinach, które bezskutecznie czekały w Atenach na unijny program relokacji do Polski. Za reportaże z Grecji i Mołdawii zdobyła honorowe wyróżnienie Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2016) oraz Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka (2017).

Od 2016 do 2018 roku pracowała w portalu PolskieRadio.pl. W latach 2011-2014 była redaktor naczelną portalu Refugee.pl. Jest współautorką przewodnika turystycznego „Nepal. U stóp Himalajów”. Obecnie mieszka w Kalifornii, skąd pisze reportaże i teksty o bieżącej sytuacji w USA.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Tamtego życia już nie ma (e-book)”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *