Aktualności

90092552 ponad swiatem bowles.indd

Serwis Booklips.pl donosi: „W 48 lat po premierze polscy czytelnicy mają wreszcie okazję poznać powieść „Ponad światem” autorstwa jednego z najbardziej fascynujących twórców kultury amerykańskiej dwudziestego wieku.

Wiosną tego roku wydawnictwo Świat Książki rozpoczęło wydawanie serii dzieł Paula Bowlesa, pisarza w Ameryce otoczonego niemal kultem. Serwis Booklips.pl przypomina: „Choć mało znany w Polsce, Bowles wymieniany jest jednym tchem obok beatników jako jeden z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. Po wojnie wraz z żoną osiedlił się w Tangerze, gdzie odwiedzali go m.in. William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Gore Vidal, Truman Capote, Mick Jagger, Jimi Hendrix i inni. Wtedy też skupił się na pisaniu powieści, zainspirowanych częstokroć jego własnymi podróżami. Najbardziej kojarzony jest dzięki debiutanckiemu dziełu „Pod osłoną nieba”, które zostało przeniesione na wielki ekran przez Bernarda Bertolucciego.”

Większość dorobku Bowlesa nie była wydawana w Polsce, seria Świata Książki to zatem okazja, by poznać bliżej jedną z najbardziej frapujących postaci literatury amerykańskiej XX wieku. W serii Świata Książki ukazał się już tom z pismami podróżniczymi Bowlesa, jeszcze w tym roku ukaże się jego autobiografia pod tytułem „Bez ustanku”. W przygotowaniu są powieść „Dom pająka” oraz „Dni. Dziennik z Tangeru”.

Już 27 sierpnia trafi do rąk polskich czytelników ostatnia powieść Bowlesa, „Ponad światem”. „W tej mistrzowskiej psychodramie – powieści, która z każdą stroną coraz bardziej intryguje, bo nigdy nie dzieje się tak, jakby się wydawało, że będzie – jak w soczewce skupiają się wszystkie cechy pisarstwa Paula Bowlesa. Oto człowiek Zachodu, w tym wypadku para, w egzotycznej podróży, w świecie, którego nie zna i który mierzy własnym rozumieniem rzeczywistości, popada w niewytłumaczalne dla siebie tarapaty (…). Fabuła jak z najlepszego thrillera i egzystencjalne pytania idą tu w parze z kapitalnie odmalowaną, egzotyczną rzeczywistością, pełną osobliwych zwierząt jak demoniczne ptaki urubu, namolne papugi i wyliniałe koty, oraz roślin o zdumiewających kształtach i pięknie. Wśród takiej odrealnionej, choć całkiem realnej rzeczywistości, nawet salonowe dialogi i uprzejmości, jakimi wymieniają się bohaterowie, brzmią jakoś złowieszczo…” – czytamy w serwisie Booklips.pl.

Więcej można przeczytać tutaj.