Aktualności

csm_Alice_Herz_Sommer_1879e837f4

Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego zdobył w tym roku dokument o najstarszej żyjącej ofierze Holokaustu, której poświęcona jest książka „Wiek mądrości”.

Nagrodzony OSCAREM film „The Lady in Number 6: Music Saved My Life” to przepiękny filmowy portret Alice Herz-Sommer, uznawanej do niedawna za najstarszą żyjącą osobę, która przeżyła Holokaust. Alice Herz-Sommer nie dożyła sukcesu poświęconego jej filmu. Zmarła na tydzień przed ceremonią wręczania Oscarów, 23 lutego 2014 roku. Miała 110 lat.

W styczniu 2014 roku ukazała się  w Polsce książka „Wiek mądrości” Caroline Stoessinger ze wstępem Václava Havla, w której Alice Herz-Sommer wspomina swoje niezwykłe życie. Urodziła się w Pradze w rodzinie żydowskiej. Od dziecka uczyła się gry na fortepianie. Znała Gustawa Mahlera, a Franz Kafka opowiadał jej bajki. Wielki kompozytor i pisarz byli przyjaciółmi jej matki, podobnie jak Sigmund Freud i Rainer Maria Rilke. Jako pianistka Alice zadebiutowała w wieku kilkunastu lat. W 1943 ją, jej męża Leopolda i ich 6-letniego syna Raphaela wywieziono do obozu w Theresienstadt. Mąż Alice zginął, ona została członkinią obozowej orkiestry, z którą dała ponad 100 recitali, co pozwoliło jej jednocześnie chronić syna. Po wyzwoleniu w 1945 roku oboje wrócili do Pragi, a cztery lata później wyjechali do Izraela. Tam Alice uczyła na Akademii Muzycznej w Jerozolimie i występowała na koncertach często odwiedzanych przez Goldę Meir. Jej syn został wiolonczelistą. Po 37 latach w Izraelu oboje przenieśli się do Londynu. Raphael zmarł w 2001 r.

Malcolm Clarke, reżyser nagrodzonego OSCAREM filmu, odbierając nagrodę, powiedział, że w Alice uderzyła go „niezwykła zdolność do radości i niesamowita zdolność do przebaczania.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *