Aktualności

csm_Twarze_depresji_217c4e3231

23 lutego 2016 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją rusza druga edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”.

W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży.

Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Obraz tej choroby u dzieci bywa inny niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, mogą pojawić się również gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.

Kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” składa się z następujących elementów:

– konferencja prasowa 23 lutego 2016 r. o godz. 12.00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31, sala S305, 3 piętro, południowe skrzydło, czyli lewe od wejścia w holu głównym) z udziałem naszych ambasadorów, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, psychologów i psychiatrów dziecięcych. Wstęp wolny.

– bezpłatne, otwarte warsztaty i wykłady na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, m.in.:

23 lutego wykład o godz. 17.00 pt. „Dół czy depresja?” poprowadzi Michał Pozdał – trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS

23 lutego warsztaty  o godz. 18.30 pt. „Depresja u dzieci i młodzieży” poprowadzi Aleksandra Brzezińska – psycholog, psychoterapeuta Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS.

23 lutego warsztaty  o godz. 18.30 pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym” poprowadzi Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii.

– dwutygodniowa kampania billboardowa od 15 lutego 2016 r. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach i Olsztynie;

książka Anny Morawskiej pt. „Twarze depresji”, w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny, w tym dzieci.

– strona internetowa www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji, a także wszystkie nasze materiały przygotowane do bezpłatnego wykorzystania przez media (tu znajdują się również podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które nas wspierają).

– 24 lutego od 17.30 do 20.30  – bezpłatne warsztaty dla rodziców pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym”; prowadzenie: Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii. Zapisy na warsztaty w Centrum Psychoterapii BEN: ul. Czeczota 14, Warszawa, tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243.

– od 22 do 26 lutego 10 godzin bezpłatnych konsultacji dla pacjentów u lekarzy różnych specjalności. Zapisy w Centrum Psychoterapii BEN: ul. Czeczota 14, Warszawa, tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243 (decyduje kolejność zgłoszeń do wyczerpania puli).