Auschwitz. Historia miasta i obozu

Deborah Dwork, Robert Jan Van Pelt

Sugerowana cena detaliczna: 49,90 PLN

ISBN: 978-83-813-9580-9

Data wprowadzenia: 16-09-2020

Oprawa: okładka twarda

Liczba stron: 464

Kategorie: historia, II Wojna Światowa

OPIS

Celem tej książki jest odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego to właśnie w Oświęcimiu umieszczono obóz koncentracyjny, miejsce zastraszania i więzienia Polaków, oraz dlaczego obóz ten stał się miejscem zagłady Żydów.


Weszliśmy na teren z drutami kolczastymi po obu stronach. Szliśmy drogą gęsto obstawioną przez posterunki. Ciągle szliśmy, poganiani. Usłyszeliśmy: "Idziecie do miejsca, gdzie się wykąpiecie, zmienicie ubrania i tam wam powiedzą, co dalej"". Szliśmy, a za ogrodzeniem z drutu wznosiły się stosy kamieni i gałęzi, a gałęzie sosnowe i kamienie płonęły, powoli płonęły. Przechodziliśmy obok, a strażnicy wrzeszczeli "Lauf! Lauf!" Słyszałem płacz dziecka. Płakało gdzieś daleko, a ja nie mogłem przystanąć i się obejrzeć. Szliśmy, unosił się smród, straszny smród. Wiedziałem, że rzeczy w ogniu się ruszają, to były dzieci w płomieniach.


To z pewnością najlepsza historia miasta i obozu.

"Booklist"


Auschwitz nie jest suchym studium naukowym. To żywo napisana i znakomicie zilustrowana opowieść o celowym stworzeniu piekła na ziemi.

"The Guardian"


Książka przedstawia rezultaty dociekliwych badań i rzeczowo podważa większość powszechnej wiedzy o "ostatecznym rozwiązaniu" [...]. Każdy zainteresowany nazistowskim ludobójstwem musi ją przeczytać.

"Jewish Chronicle"


Debórah Dwork - Rose Professor of Holocaust History, założycielka i dyrektor Strassler Center for Holocaust and Genocide Studies na Clark University. Autorka wielu nagrodzonych książek, w tym klasycznej już pracy Children with a Star (Dzieci z gwiazdą, 1991).


Robert Jan van Pelt - wykładowca historii kultury w School of Architecture na University of Waterloo. Jego książka The Case for Auschwitz (Sprawa o Auschwitz) opowiada o procesie, w którym występował jako ekspert przeciwko Davidowi Irvingowi. Dwork i van Pelt współpracowali też przy Holocaust: A History (Holocaust: Historia, 2002).


Książka otrzymała National Jewish Book Award i Spiro Kostom Award; na jej podstawie zrealizowano film dokumentalny BBC Blueprints of Genocide.