Jerzy Pilch

ur. w 1952 roku pisarz i felietonista, laureat Nagrody Literackiej Nike w 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem” (w 2014 roku sfilmowanej przez Wojtka Smarzowskiego). Autor jest także zdobywcą Nagrody Fundacji im. Kościelskich za książkę „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” oraz Paszportu Polityki za „Bezpowrotnie utraconą leworęczność”. Na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1994 roku pisarz został nagrodzony za dialogi, które napisał do „Spisu cudzołożnic” Jerzego Stuhra, ekranowej adaptacji swojej powieści pod tym samym tytułem.

Do Nagrody Literackiej Nike Jerzy Pilch był nominowany jeszcze czterokrotnie: w 2005 roku za „Miasto utrapienia”, w 2007 za powieść „Moje pierwsze samobójstwo”, w 2008 za „Pociąg do życia wiecznego” i w 2009 za „Marsz Polonia”. Felietony publikował na łamach „Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”. Jego książki zostały przełożone na ponad 15 języków, stały się podstawą adaptacji filmowych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Pisarz jest także autorem scenariuszy do filmów „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.

Na dorobek pisarki Jerzego Pilcha składają się: „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Spis cudzołożnic”, „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Inne rozkosze”, „Monolog z lisiej jamy”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”, „Tysiąc spokojnych miast”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Opowieści wigilijne”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Upadek człowieka”, „Miasto utrapienia”, „Narty Ojca Świętego”, „Moje pierwsze samobójstwo”, „Pociąg do życia wiecznego”, „Marsz Polonia”, „Sobowtór zięcia Tołstoja”, „Dziennik”, „Wiele demonów”, „Drugi dziennik”.   

Wszystkie książki autora

Sortowanie: Tytuł Data wydania
Pokaż na stronie: 10 50 100

Brak produktów do pokazania