Janusz Głowacki

Janusz Głowacki

ur. w 1938 roku w Warszawie dramatopisarz, felietonista, scenarzysta i pisarz. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książki: „Ostatni cieć” w 2002 roku i „Z głowy” w 2005 roku. W 1983 roku zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie trzy lata potem odniósł sukces dramatem „Polowanie na karaluchy”. Otrzymał wtedy nagrody: National Endowment for the Arts, nagrodę Guggenheima, nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Teatralnych w USA i Hollywood Drama-Logue Critics Award. Jego kolejna sztuka, „Antygona w Nowym Jorku”, przetłumaczona została na ponad 20 języków, a magazyn „Time” uznał ją za jeden z dziesięciu najlepszych tekstów dramatycznych 1993 roku.

Jako scenarzysta Janusz Głowacki współtworzył kultowy „Rejs” Marka Piwowskiego, napisał scenariusz filmu „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna i „Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy oraz najnowszej produkcji tego reżysera „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Nakładem Świata Książki ukazały się: „Z głowy” i „Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy”, powieść „Good night, Dżerzi”, zbiór opowiadań „Sonia, która za dużo chciała”, „Jak być kochanym”, „Ostatni cieć”, „Skrzek” i zbiór dramatów „5 1/2”.

Janusz Głowacki wydał ponadto: „Moc truchleje”, „My sweet Raskolnikow”, „Tego się nie tańczy, „Nie mogę narzekać”, „Ścieki, skrzeki, karaluchy. Utwory prawie wszystkie”, „Nowy taniec la-ba-da i inne opowiadania”, „Kopciuch. Mecz”, „Opowiadania wybrane”, „Powrót Hrabiego Monte Christo”, „Paradis” i „Wirówka nonsensu”. (fot. Hanna Prus)

Wszystkie książki autora

Sortowanie: Tytuł Data wydania
Pokaż na stronie: 10 50 100
Good Night, Dżerzi

Good Night, Dżerzi

Janusz Głowacki

Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego - polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż...

Więcej
Good night, Dżerzi

Good night, Dżerzi

Janusz Głowacki

„Dlaczego? Dlaczego? Dlatego, że Ameryka nikogo takiego przed nim nie widziała.” Jednym z głównych bohaterów tej opowieści jest Jerzy Kosiński. Pisarz amerykański polskiego pochodzenia,...

Więcej