Bruce Chatwin

(1940-1989) pisarz i obieżyświat, jeden z najoryginalniejszych talentów w powojennej prozie angielskiej, nominowany do Nagrody Bookera za powieść „Utz”. Podróżował po Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Australii. W swym skromnym ilościowo dorobku pisarskim udało się mu połączyć pasję podróżnika, wybitny talent literacki oraz zainteresowanie antropologią i archeologią.

Karierę rozpoczynał w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s jako ekspert od rozpoznawania falsyfikatów, potem pracował jako dziennikarz, znawca sztuki i architektury dla „Sunday Timesa”. Po półrocznym pobycie w Ameryce Południowej powstała jego debiutancka książka „W Patagonii” (1977 r.), uznawana za klasykę reportażu literackiego, wyróżniona Hawthorden Prize i nagrodą imienia E. M. Forstera. Druga słynna książka Chatwina, „Pieśni stworzenia”, powstała w efekcie podróży po Australii, znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez dziewięć miesięcy. Dwie powieści autora zostały sfilmowane: „Wicekról Ouidah” (jako „Cobra Verde” w reż. Wernera Herzoga) i „Na Czarnym Wzgórzu”. Tę ostatnią powieść wyróżniono  prestiżową nagrodą Whitbread oraz James Tait Black Memorial Prize.

W Polsce ukazały się niemal wszystkie książki autora: „W Patagonii”, „Co ja tu robię?”, „Na Czarnym Wzgórzu”, „Pieśni stworzenia”, „Wicekról Ouidach”, „Utz”, a także zbiór niepublikowanych za życia Chatwina tekstów („Anatomia niepokoju. Pisma wybrane 1969-1989”) oraz jego listów („Pod słońcem”). 

Wszystkie książki autora

Sortowanie: Tytuł Data wydania
Pokaż na stronie: 10 50 100

Brak produktów do pokazania