Marek Bieńczyk

Marek Bieńczyk

ur. w 1956 roku eseista i powieściopisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike (w 2012 roku za zbiór esejów „Książka twarzy”). Tłumacz Kundery, Ciorana, Barthesa, Baudelaire’a i Prousta, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN, a także współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” i „L’atelier du roman” (francuski kwartalnik poświęcony literaturze).

Autor powieści „Terminal” i „Tworki”. Za tę ostatnią był nominowany do Nagrody Nike w 2000 roku, a także otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta i Paszport Polityki rok wcześniej.

Na eseistyczny dorobek pisarza składają się m.in.: „Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze”, „Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci” (publikacja nagrodzona przez Fundację im. Górskich), „Oczy Dürera. O melancholii romantycznej” , „Przezroczystość” oraz sławny zbiór „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty”. Marek Bieńczyk jest również znanym koneserem wina, w jego dorobku znajdziemy zbiór felietonów i esejów „Nowe kroniki wina”. (fot. Łukasz Kasprzycki)

Wszystkie książki autora

Sortowanie: Tytuł Data wydania
Pokaż na stronie: 10 50 100
Książka twarzy

Książka twarzy

Marek Bieńczyk

„Książka twarzy” to zbiór esejów Mareka Bieńczyka, którą nagrodzono Nagrodą  Literacką Nike 2012 - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem literackim w Polsce.   „Brawura Marka...

Więcej
Melancholia

Melancholia

Marek Bieńczyk

„Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?” – dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi,...

Więcej